Home page > Aktuality > Kurz instruktorů zvládání davu – CRC (Crowd riot control)

Kurz instruktorů zvládání davu – CRC (Crowd riot control)

Schopnosti zvládání davu si prohlubovali a zdokonalovali instruktoři Vojenské policie ve dnech 20. – 24. 9.2021 na rozptylu letiště Pardubice ve Starém Mateřově, v rámci kurzu pro instruktory ve zvládání davu. Cílem tohoto kurzu bylo i zdokonalení a upevnění kooperace mezi vojenskými útvary Armády České republiky a bezpečnostními složkami České republiky, které se touto problematikou zabývají.

Schopnost zvládání davu je důležitá pro plnění úkolů Vojenské policie při ochraně vojenských objektů a vojenského materiálu nejen v České republice, ale i v mezinárodním prostředí. Instruktoři Vojenské policie zabezpečují metodickou i praktickou přípravu jednotek ve zvládání davu, které jsou vyčleněny do zahraničních operací.

Samotným námětem celé modelové situace bylo potlačení vzpoury v zajateckém táboře a eliminace aktivního střelce. Scénář začínal doprovodem kolony se zajatci, kdy v blízkosti české patroly došlo k explozi a pokusu o osvobození zajatců. Na tuto situaci se aktivovaly CRC jednotky, které začaly řešit několik taktických úkolů jako překonání hořících barikád, odražení útoku zajatců, odsun zraněných a potlačení vzpoury zajatců. V rámci řešení taktického úkolu, se někteří zajatci ozbrojili a uprchli do budovy. Za účelem zpacifikování nebezpečného střelce, došlo k aktivaci příslušníků z pohotovostních oddělení Vojenské policie, kteří provedli výsadek z vrtulníku Mi-17 z 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely. Po kontrole všech zajatců a jejich eskorty do zabezpečeného prostoru uprchlického tábora následoval odsun CRC jednotek zpět na základnu a ukončení modelové situace.  

Instruktoři se snažili cvičícím jednotkám navodit co nejreálnější prostředí. Byly proto použity dýmové granáty, zásahové výbušky, vodní dělo, hořící barikády a střelba v temné budově, kdy museli příslušníci zasahujících jednotek situaci řešit za ztížených světelných podmínek.

 „Tento kurz byl zaměřen na součinnost pořádkových jednotek a certifikaci instruktorů Vojenské policie. Moje myšlenka byla: Připravit se na krizovou situaci, kde by Ozbrojené síly České republiky byly nasazeny na posílení pořádkových jednotek Policie České republiky“, uvedl praporčík Vlastimil Šubert, hlavní vedoucí instruktor tohoto kurzu. 

Výcviku se zúčastnily, kromě Vojenské policie, i složky Policie České republiky (pořádková jednotka Ochranné služby PČR, speciální pořádková jednotka PČR Praha, Krajská pořádková jednotka PČR Pardubického a Středočeského kraje, psovod z krajského ředitelství PČR Hradec Králové), psovodi Městské policie Josefov, Vězeňská služba a správa letiště Pardubice VÚ 2436, která poskytla vojenskou hasičskou jednotku a techniku. Příslušníci 141. a 143. zásobovacího praporu si kromě logistického zabezpečení vyzkoušeli spolu se studenty Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové také role demonstrantů v davu. V neposlední řadě nesmíme zapomenout zmínit příslušníky 24. základně dopravního letectva Kbely a posádky jejich vrtulníků.

V den ukončení kurzu byla provedena ukázka nacvičené modelové situace pro hlavní funkcionáře za jednotlivé cvičící složky. „Vážím si Vaší práce, chuti do výcviku a rád bych poděkoval plukovníku Horáčkovi, veliteli 14. pluku logistické podpory nejen za aktivní účast jeho vojáků na tomto kurzu, ale především i za kompletní logistické zabezpečení celé akce. Dále děkuji podplukovníku Matulovi, veliteli Správy letiště Pardubice a dalším za součinnost a koordinaci.“, ocenil vzájemnou spolupráci plukovník Jaromír Štěpánek, zástupce náčelníka Vojenské policie pro trestní řízení.

 

                                               Autoři fotografií: npor. Kateřina Mlýnková a Jiří Sejkora (Městská policie Pardubice)

Fotogalerie

Nahoru