Vojenská policie rozšířila portfolio svých schopností

Proškolení
  • 16.2.2024
  • Kateřina Mlýnková

Jednou z nových schopností, kterou Vojenská policie (VP) získala, je možnost sběru, ukládání a sdílení biometrických údajů. Biometrie je věda, která se zabývá měřením a analýzou fyziologických nebo behaviorálních charakteristik živých bytostí, jako jsou otisky prstů, duhovka, obličej nebo hlas. Tyto charakteristiky jsou jedinečné pro každého člověka a mohou sloužit k jeho identifikaci nebo ověření.

VP využívá biometrické přístroje, které jsou součástí speciální architektury dodané americkou firmou. Tyto přístroje jsou primárně určeny k použití v zahraničních operacích, kde mohou napomoci k zajištění bezpečnosti, boji proti terorismu, zadržování podezřelých osob nebo shromažďování informací. VP se tak zařadila mezi nemnoho aliančních partnerů, jež touto schopností disponují.

Aby mohla VP efektivně využívat biometrické přístroje, musela projít speciálním školením. Školení zahrnovalo teoretickou i praktickou část, kde se účastníci seznámili s principy biometrie, funkcemi a ovládáním přístrojů, způsoby sběru a zpracování biometrických údajů a jejich sdílením s dalšími subjekty. Školení absolvovali příslušníci na úrovni instruktor, kteří jsou nyní schopni školit další jednotlivce.

VP je aktuálně schopna v oblasti biometrie zaznamenávat tři modality: otisky prstů, scan duhovky a biometrické foto obličeje. Tyto modality jsou vhodné pro různé situace a účely. Například otisky prstů jsou snadno sbíratelné a mají vysokou míru shody, scan duhovky je velmi přesný a odolný vůči falšování, biometrické foto obličeje je vhodné pro identifikaci na dálku nebo v davu.

Biometrické přístroje jsou pro VP cenným nástrojem, který zvyšuje její schopnost plnit své úkoly a posiluje její postavení v rámci aliance.