Home page > Aktuality > Statečnost vojenských policistů a obětavost civilistů při evakuaci z Afghánistánu

Statečnost vojenských policistů a obětavost civilistů při evakuaci z Afghánistánu

Stateční a obětaví nemusí předem promýšlet své činy. Jednají na základě pozitivních hodnot a svého vnitřního nastavení.  Vědí, že až to bude třeba, budou jednat. Při záchraně českého zastupitelského úřadu a afghánských spolupracovníků České armády se spojila mimořádná statečnost vojenských policistů v Kábulu s nevšední obětavostí mnoha lidí v České republice, kteří udělali víc, než museli.

Příběh z loňského srpna, kdy při pádu Kábulu kapitán Zdeněk Poul spolu s týmem vojenských policistů pomohl zachránit afgánské spolupracovníky, už na veřejnost pronikl. Opakovaně se vydával ven z kábulského letiště a přiváděl další a další zachráněné. Jeho tým vojenských policistů už od evakuace českých diplomatů z ambasády fungoval jako hodinky - chladnokrevně, profesionálně a obětavě vysoce nad rámec povinností. Právě obětavost nad rámec povinností byla společnou vlastností vojáků na místě s desítkami lidí v České republice, kteří odmítli čekat, až něco udělá někdo jiný. Proto byli na slavnostním aktu Hlavního velitelství Vojenské policie 31. 8. 2022 oceněni jak všichni příslušníci ochranného týmu, tak i civilisté, kteří vytvořili pro záchranu podmínky. Kapitán Poul ve svém projevu poděkoval za podporu svému týmu, bez kterého by nemohla být celá akce realizována. „To, co je dělá výjimečnými, a na co by měla být Vojenská policie hrdá, je jejich srdce a ta odvaha, protože když jsme řekli, že do toho půjdeme, tak jsme do toho šli a nikdo neřekl půl slova.“

Ministryně obrany během slavnostního aktu připomněla náročnost nasazení jednotky KAMBA v Afgánistánu. „O jednotce Vojenské policie Kamba se z pochopitelných důvodů příliš nepsalo, to ale neznamená, že by vaše nasazení v Afgánistánu bylo méně důležité, než nasazení vojáku armády České republiky, ba naopak. Vaše každodenní práce byla v mnoha ohledech i náročnější a troufám si říct i rizikovější“, uvedla ministryně. 

Ceremoniálu se i s rodinou účastnil vysoký představitel afgánské justice. V momentě záchrany byly jeho nejmladší dceři 4 dny. Islamisté dorazili do jejich domu krátce poté, co rodina i s nemluvnětem utekla. I pro ně se vydal kapitán Poul před kábulské letiště. Mimořádně dojemný okamžik nastal, když se zachráněné děti vydaly poděkovat vojenskému policistovi, který do toho okamžiku netušil, že jsou přítomny. Vzápětí předaly kytice i přítomným civilistkám, které se v České republice podílely na jejich záchraně.

Náčelník generálního štábu zdůraznil, jak je důležitá perfektní spolupráce mezi lidmi, kteří jsou z různých složek nejen při krizových situacích.  „Žádná operace není jen o tom týmu dole, ale je to i o zázemí nejen u Vojenské policie ale i u jiných složek. Konkrétně v té krizové situaci se podílela Kamba, podpůrný evakuační tým, Velitelství pro operace, Vzdušné síly a mnoho dalších lidí“.

Ocenění proběhlo v budově bývalého Zemského četnického velitelství v Praze, náčelník Vojenské policie při té příležitosti připomněl, že i tím se posiluje „esprit de corps“ neboli „duch jednotky“ dobře navazující na odvahu, profesionalitu a úctu k právu spojované s vojensky organizovaným policejním tělesem.

 

Další informace najdete zde: https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministryne-obrany-p...

 

                                                                                                              Autoři fotografií: Karel Šanda, Jan Kardinál

Fotogalerie

Nahoru