Home page > Aktuality > Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR 2022

Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR 2022

Ve dnech 16. – 18. 9. 2022 se, za účasti devatenácti zemí a pod partnerstvím Severoatlantické aliance, uskutečnily již 22. Dny NATO v Ostravě a 13. Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Po dvou ročnících ovlivněných pandemickou situací, byl vstup pro návštěvníky opět bez omezení. Letošní ročník byl však ovlivněn jinou závažnou situací, a to konfliktem probíhajícím na území svrchovaného státu Ukrajiny.  Konfliktem, který se odehrává jen několik set kilometrů od našeho státu. Mezi návštěvníky bylo často slyšet diskuze na toto téma a uspokojení z faktu, že Česká republika je součástí silného vojenského obranného uskupení. Takzvané „Bratrství ve zbrani“ je na akci viditelné ve společných ukázkách armády, policie, celníků a jiných složek IZS.

Návštěvníci akce měli možnost spatřit premiérový průlet F-35 Lightning II nizozemského letectva, premiérově se na českém nebi předvedl také JAS-39 Gripen E, nejmodernější model od společnosti SAAB.  Z české produkce byly vidět ukázky proudového cvičného letounu L-39 NG z Aera Vodochody nebo L 410 NG z dílny Aircraft Industries. Dech se tajil při vystoupení vicemistra světa v akrobatickém létání, Martina Šonky, na cvičném Zlínu Z-142C AF společnosti LOM Praha. Za pomyslnou třešničku na dortu můžeme považovat úchvatné vystoupení akrobatické skupiny Patrouille Suisse na strojích F-5E Tiger II.

I v rámci statických ukázek mohli návštěvníci vidět špičkovou armádní, policejní, záchrannou a hasičskou techniku, která byla v neustálém obležení nadšených obdivovatelů. Dominantní byla expozice „velkých letadel“ od průzkumného letounu P-3C Orion německého námořnictva přes premiérový Embraer C-390 brazilského letectva až po řadu největších strojů amerického letectva, např. největší sériový letoun C-5M Super Galaxy, C-17 Globemaster, „létající čerpací stanici“ KC 135 a ikonický Boeing B-52 Stratofortress. K vidění byl také bezpilotní MQ-9 Reaper, který patří mezi nejmodernější stroje ve své kategorii.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky si vydobyly dlouhodobě silnou a prestižní pozici mezi partnerskými státy v NATO, ale nejen tam. Mezi jejími návštěvníky i na doprovodných akcích, které jsou součástí Dnů NATO, můžete potkat široké spektrum odborníků na vyspělé technologie a osobnosti z velení jednotlivých států NATO i některých nečlenských zemí. Stejně jak se vyvíjí svět, vyvíjí se i tato akce a snahou je přinášet co největší a nejúplnější obraz toho, co spojenci na poli obrany využívají. Není asi lepšího zobrazení budoucnosti vývoje, než poslední dynamická ukázka, a to společný průlet letadel několika států k symbolickému přivítání Finska a Švédska do Severoatlantické aliance.

Příslušníci VP plní na Dnech NATO úkoly policejní ochrany Ministerstva obrany, ozbrojených sil a vojenského materiálu, v souladu se Zákonem 300/2013 o Vojenské policii. Co to ale znamená konkrétně? Oddělení dopravní a pořádkové služby Velitelství Vojenské policie Olomouc provedlo během konání akce celkem 34 doprovodů zájmových osob (celkem najeto neuvěřitelných 16.525 km), určených VIP a vojenské techniky. Dále naši příslušníci, včetně Aktivních záloh VP, při plnění svých služebních povinností střežili prostor statických i dynamických ukázek letadel i Armády České republiky, prostor pro VIP, kde mají prezentační stánky partnerské společnosti, i areál letiště Leoše Janáčka Ostrava. Střežení probíhalo nepřetržitě, nejen fyzicky prostřednictvím kontrolní a hlídkové činnosti příslušníků, ale i za pomoci technických prostředků RSS a systému SOM.

Statická ukázka sil a prostředků Vojenské policie, které se i v letošním roce organizačně zhostilo Velitelství Vojenské policie Olomouc, přilákala mnoho zvídavých návštěvníků. Vojenská policie prezentovala technické prostředky, například MKPV (mobilní kontrolní pracoviště) s osobním i zavazadlovým rentgenem, vozidlo MOPRO, automobily VP Ford Focus, VW Transporter nebo MB Vito opatřené komunikačními prostředky, které Vojenská policie při své činnosti využívá, motocykly BMW 1200 GS Adventure a KTM 1290 Super Adventure.

V nafukovacích stanech, které vděčné návštěvníky chránily před nepřízní podzimního počasí, byla tradičně možnost zeptat se na cokoliv, co příchozí o Vojenské policii zajímá, včetně vstupu do Aktivní zálohy nebo do služebního poměru. Každý si mohl prohlédnout vybavení příslušníků oddělení dopravní a pořádkové služby, včetně moto obleku nebo analyzátoru alkoholu v dechu Dräger, vybavení pyrotechnické služby čítající elektronické „čichače“ na odhalení výbušnin i jejich prekurzorů, pyrotechnického robota i speciální ochranný oblek. Zbraně a balistickou ochranu jednotlivce, včetně protiúderového kompletu, přivezli příslušníci pohotovostního oddělení a nechybělo ani oddělení kriminální služby se svou technikou. Novinkou v prezentaci VP, která byla velkými i malými návštěvníky vysoce ceněna a nad očekávání vyhledávána, byla možnost vyzkoušet si fyzické přezkoušení a vidět srovnání s kondicí profesionálních vojáků, či možnost potrápit svou paměť a bystrost nad kvízem o VP.

Budeme se těšit na příští ročník, na kterém se s Vámi potkáme!

 

                                                                                               Úvod článku převzat z: https://www.natodays.cz

                                                                                               Autor článku: nrtm. Klára Pomajbíková

Fotogalerie

Nahoru