Home page > Aktuality > Čeští vojáci si připomněli 21. výročí úmrtí českých vojáků v Kosovu

Čeští vojáci si připomněli 21. výročí úmrtí českých vojáků v Kosovu

V letošním roce si připomínáme 21. výročí úmrtí českých vojáků v Kosovu. Dne 14. září 2002, došlo u obce Šajkovac v Kosovu k tragické dopravní nehodě obrněného transportéru OT-64 SKOT, při které zemřeli dva vojáci 1. mechanizované roty 1. česko-slovenského praporu mise KFOR v Kosovu – podporučíci in memoriam Luděk Severa a Vlastislav Hendrich. Nehoda, při které se obrněnec překlopil, se stala pouhé dva dny před návratem vojáků zpět do vlasti.

Jejich památku uctili společně příslušníci 1. jednotky Vojenské policie a čeští vojáci 25. skupiny Úkolového uskupení HQ KFOR. Pietní akce se konala u pomníku v místě, kde v osudný den k nehodě došlo.

Vzpomínkové akce se dále zúčastnili a smuteční věnce položili vedoucí českého zastupitelského úřadu v Prištině magistra Jana Kálmán a přidělenec obrany Velvyslanectví ČR v Tiraně plukovník Radim Jonáš.

V úvodu vzpomínkové akce velitel ÚU 1. jednotky Vojenské policie KFOR plukovník Zdeněk Koreczki pronesl proslov, při kterém popsal okolnosti tragické události a zároveň ocenil práci českých vojáků: „Podporučíci in memoriam Luděk Severa a Vlastislav Hendrich byli vysláni v rámci 1. československého praporu KFOR do obce Šajkovac. Tato jednotka spojila znovu dohromady vojáky z někdejšího Československa a jejich hlavním úkolem bylo vytvořit podmínky pro obnovu mírového soužití kosovských Srbů a Albánců ve svěřeném prostoru. Čeští a slovenští vojáci svoji společnou práci v operaci KFOR zvládli na výbornou.“       

Na závěr proslovu, po kterém následovala minuta ticha, zazněl také citát Nelsona Mandely, který zároveň vystihuje povahu služby vojáka, i za cenu nejvyšší: „Smrt je něco nevyhnutelného. Když člověk splní to, co považuje za svou povinnost vůči svému lidu a své zemi, může odpočívat v pokoji.“

 

                                                                                           autor článku a fotografií: nadporučice Martina Tredgett

Fotogalerie

Nahoru