- 4.1.2018
4.1.2018 • V jihočeském Jindřichově Hradci začal od 2. ledna roku 2018 v Žižkových kasárnách působit tým vojenských policistů, kteří dosud dojížděli do této posádky z Bechyně.
„Podle analýzy, kterou jsme si před časem zpracovali, a na základě toho, abychom naplnili ustanovení zákona č. 300/2013, o Vojenské policii, jsme dospěli k názoru, že je potřebné mít v každé větší vojenské posádce své pracoviště,“ uvedl plukovník gšt. Roman Bis, velitel Velitelství Vojenské policie Tábor, který se 28. prosince přijel do Jindřichova Hradce přesvědčit o stavu příprav na zahájení činnosti týmu vojenských policistů u jednoho z útvarů 4. brigády rychlého nasazení. Dodal, že analýza ukázala potřebu vybudovat stálá pracoviště dopravně pořádkové služby Vojenské policie ještě kromě Jindřichova Hradce také v Chrudimi. Tam by prý měli vojenští policisté v budoucnu dojíždět z nedalekých Pardubic. Považuje za důležité, že vojenští policisté dopravně pořádkové služby už plní také své povinnosti prakticky ve všech výcvikových prostorech.
V Jindřichově Hradci od léta roku 2016, kdy vojenští policisté z táborského velitelství zahájili rozhovory s velitelem zdejšího lehkého motorizovaného praporu, hledali vhodné prostory pro zázemí nové skupiny vojenských policistů.
„Velmi si vážím osobního přístupu a pochopení velitele praporu podplukovníka Igora Jaška k našemu požadavku na zřízení samostatného pracoviště dopravně pořádkové služby Vojenské policie. Naše budoucí spolupráce otevřením pracoviště v jeho útvaru tak dostává další rozměr,“ řekl plukovník gšt. Bis. Připomněl, že v budově bývalé posádkové věznice, kde jsou nyní doma vojenští policisté, se udělal veliký kus práce a díky vstřícnosti vedoucího zdejšího provozního střediska svítí dnes tento objekt novotou.
Povzdechl si, že ne všude velitelé chápou prospěšnou spolupráci s Vojenskou policií. Považují ji pouze za represivní složku a neuvědomují si, že přítomnost vojenských policistů v posádce je ve skutečnosti nabídkou služby právě pro velitele.
V Jindřichově Hradci od počátku roku 2018 zahájila práci trojice vojenských policistů pod velením nadrotmistra Radima Šnorycha. Ta už v roce 2017 začala pracovat jako organizační jádro.
„Pro nás se z pracovního hlediska vlastně nic nezměnilo, kromě toho, že jsme do Jindřichova Hradce dosud dojížděli z Bechyně. Teď tady máme své zázemí, což je určitě výhoda, protože můžeme i flexibilněji dohlédnout na odstraňování závad, které při plnění každodenních úkolů případně zjistíme,“ uvedl nadrotmistr Šnorych. Potvrdil slova svého nadřízeného plukovníka gšt. Romana Bise, že jsou službou pro velitele, že mu mohou pomoci s tím, aby si útvar udržel dobré jméno, které má.
Autor: Miroslav Šindelář