Jednotka Vojenské policie KAMBA čelila v Afghánistánu dvojímu nepříteli

Plnění úkolů mimo ambasádu
  • 19.8.2020
  • Nikola Rimkevič Hájková

Jednotky Vojenské policie KAMBA zabezpečují ochranu zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu a osobní ochranu členů diplomatické mise. Osmá jednotka této zahraniční operace byla jako první vystavena zvýšené zátěži – své poslání musela plnit za ztížených podmínek v důsledku opatření souvisejících s nákazou COVID-19.

V úterý 18. srpna přistál na letišti 24. základny dopravního letectva Praha - Kbely armádní speciál, který zpět do vlasti dopravil účastníky afghánské mise Resolute Support. Byli mezi nimi i příslušníci 8. jednotky Vojenské policie (8. jVP) KAMBA, kteří v předcházejících dnech předali operační úkol jednotce deváté.

„Už na konci přípravy do této mise bylo jasné, že neproběhne podle zaběhnutých pravidel. Věděli jsme, že kromě nebezpečí v podobě terorismu nás čeká nepřítel zvaný COVID-19,“ popisuje velitel 8.jVP major Ludvík Takacz. Na misi museli vojenští policisté vyrazit o 15 dní dříve. Důvodem byla jejich karanténa, která měla zajistit, že členové jednotky budou zdraví a schopni plnit operační úkol. „Z psychologického hlediska mohla být tato situace náročná zejména pro rodiny účastníků mise. Místo posledních společně strávených chvil před dlouhým odloučením uslyšeli pouhé „ahoj, já musím jít,“ říká psycholožka VP podplukovnice Nada Koubová.

Po příletu do Kábulu čekalo jednotku liduprázdné letiště, tichá základna a po cestě na místo plnění úkolu, na českou ambasádu, nebylo vidět nic, jen prázdné ulice města a cedule s nápisem DANGER COVID-19. Po rozvolnění antivirových opatření kábulské vlády silně vzrostlo promoření obyvatelstva. Kromě standardně špatné bezpečnostní situace se najednou vojenští policisté museli vypořádávat se zdravotními riziky, přidávala se zemětřesení o různých silách a částečně zastávali povinnosti místních zaměstnanců zastupitelského úřadu, kteří z hygienických důvodů měli na úřad zakázaný přístup.

Mise Resolute Support v průběhu působení jednotky VP v Kábulu zpřísnila bezpečnostní opatření. Členové jednotky měli na vojenské základny pouze omezený přístup, čímž se výrazně zvýšila náročnost logistické podpory. S každou cestou mimo ambasádu byli navíc velvyslanec i členové ochranného týmu vystaveni zvýšenému nebezpečí nákazy COVID-19. Pozitivní nebyly ani zprávy z ostatních ambasád, na některých z nich došlo po nakažení virem k úmrtí ochránců i člena diplomatického sboru. „Při silném psychickém vypětí se v kolektivu vždy prověří vztahy. S takovým tlakem se ale každý jedinec vyrovnává jinak, protože i vnímání stupně nebezpečí je u každého různé. S 8. jVP jsem spolupracovala již při jejím výcviku, který byl poměrně tvrdý. Byli připraveni to zvládnout, a zvládli to,“ hodnotí situaci psycholožka VP.

Opatření proti COVID-19 jsou v rezortu obrany nadále striktní, a proto po příletu zpět do České republiky nečekalo vojenské policisty uznalé přivítání velitele ani vřelá objetí od rodin. Z letadla vedla jejich cesta přímo do autobusu, který je odvezl do karantény specializované armádní infekční nemocnice v Těchoníně. „Všichni jsme v pořádku zpět. Karanténu „doma“ už zvládneme lehce. Chtěl bych touto cestou poděkovat členům mé jednotky. Za náročných podmínek splnili operační úkol. Pracovali s neskutečným úsilím a nasazením. Nebylo to vždy lehké, ale zvládli to perfektně,“ vyhodnotil působení 8. jednotky VP její velitel major Takacz.

Fotogalerie