Home page > Aktuality > Vojenští policisté se učili zachraňovat služební psy na bojišti

Vojenští policisté se učili zachraňovat služební psy na bojišti

Kynolog a služební pes – dvojice, která mezi sebou musí mít vztah založený na důvěře a empatii. Práce kynologů a jejich čtyřnohých parťáků je využívána jak v prevenci, tak i v reálném nasazení. Vzhledem k tomu, že psi nejsou nijak chráněni proti střelbě nebo jinému poranění, musí si kynolog v případě zranění svého svěřence umět poradit a psa se pokusit zachránit.

Aby případné zranění služebních psů bylo co nejrychleji a adekvátně ošetřeno, zúčastnila se trojice psovodů Vojenské policie ve dnech 15. -19. 11. 2021, spolu s lékařem z vojenského veterinárního ústavu Hlučín, kurzu „K9 Tactical Combat Casualty Care“ (první pomoc pro služební psy v boji), který organizovala americká armáda na základně v německém Baumholderu.

Tactical Combat Casualty Care (TCCC) je systém výcviku vojáků americké armády a většiny armád NATO, který byl poprvé představen v roce 1996. Nově definoval přednemocniční traumatologickou péči o zraněné a nejčastější příčiny úmrtí na bojišti. V průběhu let vznikl algoritmus v poskytování péče pro kriticky raněné pacienty, který se neustále vyvíjí.

Až donedávna neexistovaly shodné pokyny pro traumatologickou péči na bojišti, která by se zabývala služebními psy, čímž vznikla kritická mezera ve znalostech, která významně ohrožuje jejich přežití. V roce 2019 nově vzniklý Výbor pro péči o bojové zraněné psy, vypracoval systém taktických postupů, pro jejich záchranu na bojišti. Ty byly založené na zkušenostech a osvědčených postupech. Po vzoru stejných principů lidského TCCC se K9TCCC zaměřuje na jednoduché a v terénu ověřené lékařské zákroky, které mají eliminovat úmrtí, jimž lze předcházet a zvýšit tak šanci přežití psů. K9TCCC je přizpůsobena bojišti a jedinečným způsobem upravuje techniky TCCC tak, aby kompenzovala anatomické a fyziologické rozdíly specifické pro psy.

Kurz je rozdělen do tří základních fází: Care Under Fire (zdravotní péče pod palbou nepřítele), Tactical Field Care (zdravotní péče mimo dosah přímé palby nepřítele) a Tactical Evacuation Care (taktický odsun).

„Aby byl výcvik co nejvíce podobný skutečnosti, pracovalo se přímo v terénu, kdy jsme prováděli záchranu na "modelech" psů, které se po zranění chovaly naprosto realisticky (včetně krvácení, dýchání, apod.), a to vše s neustálou střelbou a výbuchy v prostoru výcviku, na které jsme jako cvičící museli takticky reagovat“ sdělil major František Hanslík kynolog Vojenské policie.

Na závěr kurzu K9TCCC byli certifikováni tři Vojenští policisté a jeden příslušník vojenského veterinárního ústavu Hlučín jako jedni z prvních účastníků tohoto kurzu v České republice.

 

 

AUTOR TEXTU: npor. Kateřina Mlýnková  a mjr. František Hanslík 

AUTOR FOTOGRAFIÍ: František Hanslík

Fotogalerie

Nahoru